Pohledy a názory


Soudci budou pravidelně informovat novináře. Chystá se lavina žalob! V budově Obvodního soudu pro Prahu 1 se dnes konala první z pravidelných tiskových konferencí Soudcovské unie ČR. Čestný prezident SU Jan Vyklický informoval novináře o problémech přípravy novelizace zákona o soudech a soudcích. Soudkyně Městského soudu v Praze Lenka Dolejšová upozornila na sporné stránky schvalované nové úpravy obchodního rejstříku. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa se vyjádřil k aktuálním otázkám odpovědnosti soudce v souvislosti s řadou případů, k nimž došlo v poslední době a které mj. vyústily v odvolání, rezignaci či v zahájení kárného řízení. Zdůraznil, že existuje nepřijatelná nerovnost státní moci výkonné a soudní ...




Vážený pane ministře, obracíme se na Vás jménem koalice nevládních organizací bojujících proti domácímu násilí KOORDONA. Zásadně protestujeme proti Vašemu odvolání předsedkyně okresního soudu pro Prahu–západ, JUDr. Marie Drahokoupilové, z důvodu údajných průtahů ve věci nezletilého syna pana Kříže. Tento muž se údajně již 13 let snaží dosáhnout styku se svým dítětem, které má trpět syndromem zavrženého rodiče. Dovolujeme si Vás upozornit, že jste právě v tomto sporném případě zaujal velmi jednostranné a nám nepochopitelné stanovisko, a podpořil tak i zkreslený pohled, poskytovaný většinou médií. Toto Vaše stanovisko tak bohužel může dlouhodobě uškodit celé řadě rodin, dětí, matek, ale i otců, v jejichž rodině panuje či panovalo násilí. Zřejmě jste podlehl dlouhodobému masivnímu tlaku tzv. Štrasburských otců v čele s panem Lubošem Paterou (tedy skupině mužů, kteří podali svou stížnost týkající se styku s dětmi k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku). Stejní lidé jsou částečně zastoupeni v obdobně vystupujících organizacích jako Unie otců, K 213 nebo Práva občanům či Spravedlnost dětem, které se zaštiťují bojem za práva rodičů, jimž je odpíráno právo na styk s dítětem po rozchodu s parnerkou / partnerem.




V reakci na informace uveřejněné ve sdělovacích prostředcích dne 3. 2. 2005 k odvolání předsedkyně Okresního soudu Praha – západ a jejímu uvažovanému přeložení k Okresnímu soudu v Chomutově vydávají soudci Okresního soudu v Chomutově následující prohlášení: Soudci Okresního soudu v Chomutově jsou hluboce znepokojeni způsobem mediální prezentace rozhodnutí ministra spravedlnosti, kdy přeložení soudce k Okresnímu soudu v Chomutově je chápáno jako „trest“, což považujeme za krajně nevhodné a znevažující práci soudců Okresního soudu v Chomutově. Již následujícího dne po zveřejnění této zprávy musela soudkyně Okresního soudu v Chomutově při jednání čelit dotazu účastníka řízení, zda „u tohoto soudu soudí za trest a co provedla“.




Včerejší rozhodnutí ministra spravedlnosti o odvolání předsedkyně Okresního soudu Praha-západ JUDr. Marie Drahokoupilové demonstruje v praxi nevyváženou sílu moci výkonné ve vztahu k moci soudní. Předsedkyně soudu byla odvolána pro údajné závažné porušování povinností při výkonu státní správy soudů, které mělo spočívat v tom, že nezajistila chod soudu po stránce personální a organizační, konkrétně nezajistila odebrání nezletilého syna Václava Kříže. Mnoha stížnostmi pana Kříže na průtahy v soudním řízení se v minulosti zabýval Veřejný ochránce práv, předchozí ministři spravedlnosti, předsedkyně krajského soudu. Nikdo z nich nedospěl ani v jednom případu k závěru, že by stížnosti byly důvodné. Předsedkyně okresního soudu přesto byla postižena za postup a rozhodovací činnost soudkyně svého soudu a nemůže se proti rozhodnutí ministra bránit.




Vážený pane ministře, v souladu se závěrečným usnesením Shromáždění zástupců sekcí Soudcovské unie ČR z listopadu 2004 se na Vás obracíme s výzvou k obnovení činnosti Justičního grémia, které vytvořil v loňském roce ministr JUDr. Čermák. Justiční grémium není institutem „soudcovské samosprávy“, které se politická reprezentace setrvale brání, nýbrž pouhým poradním orgánem ministra. Přesto se za krátkou dobu své existence stalo důležitým prvkem, který nejen zvyšoval informovanost ministerstva o potřebách soudnictví, ale též umožňoval využívat zkušenosti a znalosti soudců při řízení justice a zejména přispíval k postupnému odstraňování dosavadní hluboké nedůvěry mezi soudci na straně jedné a ministerstvem na straně druhé a její náhradě potřebnou spoluprací.




Tiskové prohlášení Soudcovské unie ČR k návrhu další novely zákona č. 236/1995 Sb., který je na programu jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 21.1. 2005 Jako reprezentanti českého soudcovského stavu se stavíme proti dalšímu pokusu zmrazit platy soudců. Vyslovujeme nesouhlas s vládním odůvodněním návrhu předloženého Poslanecké sněmovně, kde se tento krok nepochopitelně vydává za „politicky velice naléhavou právní úpravu“, a to v situaci, kdy navíc většina dalších platů hrazených z veřejných rozpočtů setrvale roste.




Soudcovská unie ČR varuje: Parlament ČR přijal zákon č. 555/2004 Sb., podle kterého obálky s doručenkou rozesílané po desetitisících denně od soudů musí mít tyto náležitosti: § 50f Doručenka (1) Doručenka musí obsahovat označení a) soudu, který písemnost předal k doručení, b) doručované písemnosti, která byla vložena do obálky, c) adresáta a adresy, na níž má být obálka s písemností doručena, d) doručujícího orgánu. (2) Byla-li písemnost doručena příjemci, musí doručenka kromě náležitostí uvedených v odstavci 1 obsahovat a) prohlášení doručujícího orgánu o tom, v který den byla obálka s písemností odevzdána příjemci, popřípadě o hodině a minutě doručení, má-li být vyznačen podle požadavku soudu, který písemnost předal k doručení, okamžik doručení písemnosti, b) jméno a příjmení doručovatele a jeho podpis, kterým potvrdil, že obálku s písemností odevzdal příjemci, c) jméno a příjmení příjemce, údaj o jeho vztahu k adresátu, jestliže písemnost přijal za adresáta, a jeho podpis, kterým potvrdil přijetí obálky s písemností.




V sobotu 27.11.2004 byl v sídle CEELI Institutu v Praze (Gröbeho vila v Havlíčkových sadech v Praze 2) slavnostně zahájen čtrnáctidenní kurz pro skupinu soudců z Iráku. Kurzu s názvem „Judging in Democratic Society – Souzení v demokratické společnosti“ se letos a v roce 2005 zúčastní celkem na 200 iráckých soudců, tedy více než polovina z celkového počtu soudců v Iráku. Kurzy jsou poskytovány neziskovou organizací CEELI Institut (Central European and Eurasian Law Initiative) založenou ABA/CEELI v březnu 2000. ABA/CEELI byla založena v roce 1990 Americkým sdružením právníků (advokátní komorou) - ABA, která sdružuje přes 400 000 právníků a soudců v USA s cílem poskytnout mezinárodní pomoc při právních reformách a podporovat myšlenky právního státu na celém světě.




Usnesení 14. Shromáždění zástupců sekcí SU ČR (Jindřichův Hradec 19. a 20.11.2004) Shromáždění zástupců sekcí Soudcovské unie ČR ...




Soudcovská unie ČR v minulosti opakovaně protestovala proti opětovným zásahům do právní úpravy hmotného zabezpečení soudců a protiprávnímu způsobu, kterým k těmto zásahům docházelo. Naposledy se takto vyjádřilo Shromáždění zástupců sekcí SU ČR, nejvyšší orgán Soudcovské unie ČR, na svém zasedání ve dnech 19. a 20. 11. 2004. Přesto Soudcovská unie ČR, vědoma si devastujících účinků soudních sporů mezi soudci a státem na již tak chatrnou důvěru společnosti v principy právního státu, znovu upřednostnila smírné jednání a vyzvala soudce ke zdrženlivosti. Motivem této výzvy byl návrh Senátu Parlamentu ČR, dotýkající se i platů soudců. SU ČR tento návrh považovala za počátek nového přístupu moci zákonodárné k hmotnému zabezpečení soudců, přístupu respektujícího právní záruky včetně záruk ústavních. Odmítnutí senátního návrhu Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR chápe Soudcovská unie jako opětovné nerespektování těchto záruk ze strany zákonodárné moci. SU ČR se proto necítí nadále vázána ani svým postojem vyjádřeným ve společném prohlášení s tehdejším ministrem spravedlnosti JUDr. Čermákem v lednu 2004.



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011